Пловдив, Старият град
ЗА СЪКРОВИЩЕТО
Старият град на Пловдив е един истински музей на открито, разположен върху три хълма. Една по една пред нас се разкриват народни къщи и майсторски изписани църкви от 18 и 19 век. От калдъръмените улички можем да надзърнем в цветните дворове на къщите, скрити зад високи огради. По някои огради срещаме малки дървени къщички, любопитно надничащи към живота навън.
Народните къщи в Стария Пловдив са различни. Баятовата и Бакаловата къщи са по-малки. Горните им етажи са толкова близко един до друг и сякаш образуват порта към хълма Небет тепе – мястото на първите заселници в града. Постепенно с разрастването на града сградите стават по-големи и пищни. Къщите на богатите търговци Куюмджиоглу, Хиндлиан, Георгиади, Недкович са симетрични, с прекрасни дворове за почивка.
Пловдивските къщи са умело вписани в пейзажа на тепетата, с уважение към наследените от минали векове съкровища – крепостни стени, църкви. Къщите впечатляват и със своя интериор. Прекрасни дървени форми красят таваните, парапетите и вратите, а върху стените са изрисувани цветни сцени от цял свят.
Забележителна стенна живопис и дървопластика можем да видим и в църквите на Стария град - ”Св. Марина”, ”Св. Св. Константин и Елена”, ”Св. Неделя”.
Галерия
Общо: 1 точки!